Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!
1 maja ZSP Wrocław postanowiło przeprowadzić akcję informacyjną w Multikinie w galerii Arkady. Grupa osób ustawiła się przed wejściem do galerii protestując przeciwko warunkom płacy i pracy w branży kinowej i generalnie w usługach. Przypomnieli, że 1 maja, to nie dzień świętowania, ale walki. A prawa pracownicze, które teraz są stopniowo likwidowane, nie zostały nadane z łaski rządzących, ale wywalczone, często krwawo, przez pokolenia pracowników.
Część osób ustawiła się także z transparentem „Dość umów śmieciowych” przed kasą Multikina. Rozdawano ulotki pracownicom i pracownikom. Wiemy także o niskich standardach zatrudnienia w innych kinach i punktach usługowych. Sprawa ta będzie nadal przez nas monitorowana i nadal będziemy podejmować podobne działania w innych miejscach. Do skutku.
Treść ulotki:
Czas zmienić śmieciowe warunki pracy!
1 maja to nie „święto pracowników”, ale dzień walki o prawa pracownicze. Nie zostało wymyślone przez żadne państwo, ani partię, ale ustanowione przez sam ruch pracowniczy, aby upamiętnić tych, którzy walczyli o dni wolne od pracy, godną płacę i warunki pracy. Część z nich zapłaciła najwyższą cenę za swoje poświęcenie.
Tymczasem od jakiegoś czasu trwa atak na prawa pracownicze wywalczone przez poprzednie pokolenia – prawo do płatnego urlopu, godnej płacy, pozwalającej na utrzymanie siebie i bliskich, chorobowego, czy emerytury. Coraz więcej praw jest nam odbierane, a coraz więcej się od nas wymaga. Coraz bardziej rozwiniętych kompetencji, większego wkładu własnego w postaci „inwestycji w edukację” na którą niejednokrotnie składa się cała rodzina. W zamian nie dostajemy wiele.
Na przykład Multikino osiąga dziesiątki milionów zysku. Czy przekłada się to na jakość płac czy warunki zatrudnienia? Nie. Zyski firmy w ogóle nie przekładają się na płace, a przecież to pracownicy kina wypracowują te gigantyczne zyski. Nie dotyczy to jedynie tej sieci kin, ale generalnie sytuacji w branży. Dopóki pracownicy godzą się na niskie zarobki, dopóty korporacja nie widzi powodu, żeby dzielić się z nimi wypracowanymi zyskami.
Dlatego uważamy, że należy zacząć starać się zmieniać tę sytuację. Praca pracownika w Polsce nie jest mniej warta niż praca pracownika w Niemczech. Zwłaszcza, że ceny podstawowych produktów i usług są coraz bardziej „europejskie”, a płace stoją praktycznie w miejscu. Nie mówiąc już o możliwości zakupu własnego mieszkania, czy nawet spokojnego jego wynajmowania, bez stresu, że zabraknie do pierwszego dnia kolejnej wypłaty.
Czas to zmienić i wiemy, jak to zrobić. Pokazały nam to ruchy pracownicze w krajach, w których płace są wyższe. Te płace nie spadły z nieba. Zorganizowani pracownicy, łącząc swoje siły, mogą wywierać skuteczny wpływ na sytuację w firmie, być podmiotem a nie przedmiotem.
Każda wielka zmiana wymagała decyzji jednostek. Może właśnie dzięki twojemu zaangażowaniu coś zacznie się poprawiać. Nie tylko od święta.
Dlatego zachęcamy do kontaktu z nami.
Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław
http://zsp.net.pl | info [małpa] zsp.net.pl