Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Citibank
Tagged:  •  
Image: 
citibank.jpg

O mobbingu w Citibanku pisaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach. W tej sprawie Związek Syndykalistów Polski organizował protesty, które spotkały się też z solidarnościowym wsparciem zagranicą.

Z wielką przyjemnością informujemy, że Dawid i Piotr wygrali swoje sprawy przeciw Citibankowi w Sadzie Okręgowym w Warszawie. Sąd uznał, że doszło do dyskryminacji i mobbingu przez pracodawcę Bank Handlowy w Warszawie S.A. (Citibank). Sąd zasądził na ich rzecz odszkodowania z tego tytułu. Sprawa Marty o molestowanie seksualne wciąż trwa z niecierpliwością czekamy na jej finał.

Skandaliczny sposób traktowania pracowników nie przeszkadza Citibankowi otrzymywać nagród, takich jak Top Employers. Wygląda na to, że komisja programu Top Employers nie wie o warunkach zatrudnienia w Citibanku, co zamierzamy naprawić wysyłając dyrektor programu kopie wyroków w sprawie Dawida i Pawła. Korespondencję, wraz z prośbą o ustosunkowanie się do wyroków, otrzyma również centrala banku i Jacka Walkiewicza.

Zamierzamy nadal nagłaśniać sprawy naruszania praw pracowniczych przez Citibank. Napisz do Nas, a na pewno nie zostawimy cię samego! Nasz e-mail: citibank@zsp.net.pl

Tagged:  •  
Image: 
citism.jpg

Two workers have won their cases against Citibank in Poland. Three people had sued the company – for discrimination of a worker after paternity leave, for mobbing and for sexual harrassment. The court found in favour of the two workers who claimed discrimination and mobbing and awarded them significant compensation. In the case of the discrimination case, the victory is especially significant as there is widespread pressure at work for men not to take paternity leave – a pressure which reinforces patriarchal practices in the society and which penalizes men who might want to share parenting responsibilities.

Citibank has appealed the decision.

A third case, held separately in another city, has been dropped. Unfortunately, issues of sexual violence are not treated very well and it is often an ordeal to see such a case through to the end. However, we hope that even the starting of the case has sent a clear signal to the bank that such practices should never be tolerated.

We remind people also of the repressive response of Citibank towards activists of ZSP and other workers when exposing the situation. The bank tried to start a criminal case against members of the union, who were threatened and questioned by police. We think that the bank would be better off taking definitive measures against harrassment at their workplace; since this success, more workers have contacted us with the intent of suing the bank.

Tagged:  •  
Image: 
citidemko.jpg

W piątek 16 stycznia pod główną siedzibą Citibanku odbyła się kolejna pikieta Związku Syndykalistów Polski przeciwko mobbingowi i dyskryminacji w Citibanku. Trzech pracowników banku Citibank wytoczyło bankowi pozwy. Jeden z pracowników podpadł przełożonym tym, że poszedł na urlop wychowawczy. Inny pracownik zarabiał dwa razy mniej niż nominowani po znajomości koledzy szefa i w wyniku złego traktowania popadł w depresję. Z kolei trzecia pracownica pozwała Bank Handlowy o odszkodowanie za molestowanie seksualne, mobbing i dyskryminację.

Podczas protestu, człowiek, który przedstawił się jako szef jednego z działów Citibanku, podszedł do pikietujących, by robić żarty na temat gwałtów i molestowania. Jego postawa dość dobrze wpisuje się w systemowe problemy, które trwają w strukturach Citibanku i które są przedmiotem pozwów ze strony pracowników.

Termin pikiety był skoordynowany z nadchodzącymi procesami sądowymi. W ramach kampanii planowane są również pikiety solidarnościowe pod placówkami Citibanku w innych krajach świata.

Tagged:  •  

Po kolejnej rozprawie przeciwko Citibanku z zeznań Anny P. (świadka powołanego przez bank) można było się dowiedzieć, że Mikołaj M, jako przełożony Dawida, przekroczył swoje uprawnienia managerskie w podejmowaniu decyzji. Wynikałoby z tego, że żaden z byłych przełożonych Mikołaja M. nie miał pojęcia lub nie przyznaje się, że wydawał mu polecenia, które miały dyskryminować osobę Dawida. Jaka jest strategia banku? Czy całą winą zostanie obarczony Mikołaj M.?

Po ukazaniu się reportażu "Pracownicy Citibanku z Warszawy pozwali bank o mobbing i dyskryminację" napisał do nas pracownik, który opowiedział nam wstrząsającą historię samobójstwa pracownika Citibanku z początku 2014 r. Opisał jak bank usilnie stara się to ukrywać i zakazuje jakichkolwiek rozmów na ten temat. Już dziś pytamy się, co się dzieje w tym banku, że dochodzi tam do takich tragedii?

Citibank jest obecny w około 160 krajach świata. W związku z brakiem reakcji ze strony kierownictwa banku, wkrótce należy się spodziewać międzynarodowego protestu przed głównymi siedzibami tego banku na świecie.

Jeżeli jesteś lub byłeś/aś pracownikiem Citibanku i doznałeś/aś złego traktowania napisz do nas, gwarantujemy pełną anonimowość: info@zsp.net.pl

Bądźmy solidarni! Razem będziemy silniejsi!

Tagged:  •  
Image: 
citism.jpg

On Oct. 15, ZSP organized a picket in front of Citibank headquarters in Warsaw in relation to charges of mobbing, discrimination and sexual harrassment. Three workers have brought legal action against the bank, but some workers claim this is just the tip of the iceberg.

One of the workers took a paternity leave. When a parent is on maternity or paternity leave, they are supposed to be able to come back to their jobs, but they hired someone in his place and he was given some other work. He complained about it but the bank did not rectify the situation. They tried to give him money not to bring a suit against the company but since he did not want to agree, the company fired him.

Tagged:  •  
Image: 
citismall.jpg

Dziś w Warszawie, pod siedzibą Citibanku na pl. Teatralnym, odbyła się akcja protestacyjna Związku Syndykalistów Polski przeciwko mobbingowi i dyskryminacji w Citibanku. Trzech pracowników banku Citibank wytoczyło bankowi pozwy o mobbing i dyskryminację. Wszystkie trzy historie są związane z dyrektorem departamentu Citibank At Work, oraz nominowanymi przez niego po znajomości managerami. Jeden z pracowników podpadł tym, że poszedł na urlop wychowawczy. Inny pracownik zarabiał dwa razy mniej niż nominowani po znajomości koledzy szefa i w wyniku złego traktowania popadł w depresję. Z kolei trzecia pracownica pozwała Bank Handlowy o odszkodowanie za molestowanie seksualne, mobbing i dyskryminację.

To tylko wierzchołek góry lodowej. Wielu innych pracowników Citibanku również cierpi z powodu dyskryminacji, ale nie odważyli się zaprotestować. Kiedyś to się musi skończyć! Dlatego wspieraliśmy dziś tych pracowników, którzy mieli odwagę upomnieć się o swoje prawa!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięlu udział w naszej akcji. Pomimo szykan ze strony policji, pikieta przebiegła spokojnie. Akcję relacjonowała radiowa Trójka i TVP Info. Citibank nie rozmawiał z protestującymi, jednak rzecznik banku wydał oświadczenie dla prasy w którym zaprzecza wszystkim zarzutom. Pierwsze rozprawy w sądzie odbędą się jutro w sądzie w Warszawie. ZSP Sekcja Wielobranżowa Warszawa zapowiada szerszą kampanię w tej sprawie.

Dość mobbingu w Citibanku!

Tagged:  •  

Dziś przedstawimy pełne fakty z pracy w Citibanku. Tak jak pisaliśmy we wstępie historia Dawida rozpoczyna się gdy jako młody ojciec wrócił do pracy po zakończeniu UW (urlopu wychowawczego). Już na samym wstępie czekały na niego niespodzianki począwszy od częstych zmian bezpośrednich przełożonych (7 razy w ciągu miesiąca). W pierwszym tygodniu po UW okazało się że na miejsce Dawida została zatrudniona osoba na umowę na czas nieokreślony a dla Niego nie ma już miejsca w Citibanku. Tu muszę dodać że w odpowiedzi na pozew Dawida były już pracodawca odpisał że w 2013r w związku ze zmniejszeniem przez Dawida wymiaru czasu pracy pozwany nie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać z powodem umowy. Jakim pracodawcą jest Citibank?

Dalsza część jest bardziej bulwersująca, mimo iż każdy pracodawca po UW pracownika musi zapewnić tą samą lub równorzędną pracę pracownikowi powracającemu z UW, Citibank tego zapisu z Kodeksu Pracy nie przestrzegał.

Tagged:  •  
Image: 
shitismilesmall.png

Aktualizacja: W dniu 15 października o godz. 12:30 pod siedzibą Citibanku w Warszawie przy ul. Senatorskiej 16 odbędzie się akcja protestacyjna pracowników, na którą są zaproszone również prasa i telewizja. Jeśli naciski na bank nie przyniosą rezultatów, kampania protestacyjna będzie eskalowana na poziomie międzynarodowym.

Zobacz też: Mobbing w Citibanku

Trzech pracowników departamentu Citibank At Work wytoczyło bankowi Bank Handlowy w Warszawie S.A (czyli bankowi Citibank) pozwy o mobbing i dyskryminację. Wszystkie trzy historie są związane z dyrektorem departamentu Citibank At Work, oraz nominowanymi przez niego po znajomości managerami.

Problemy Dawida, pracownika działu, jednego z pozywających Citibank, rozpoczęły się gdy poszedł na urlop wychowawczy w 2012 r. Jak pisze pracownik: "W pierwszej kolejności okazało się ze zatrudnili osobę na moje miejsce a dla mnie nie ma stanowiska. Nie miałem żadnych narzędzi służbowych, nie zapraszali mnie na spotkania departamentu, regionu itp. W Polowie lipca 2013 r. próbowali rozwiązać ze mną umowę w tym czasie grozili mi że znajdą cos na mnie i mnie wywalą. I finalnie mnie wywalili w tym miesiącu." Dawidowi proponowano pieniądze w zamian za rezygnację z pozwu o dyskryminację, jednak nie przyjął tej oferty. Jego zdaniem, zaważyło to na decyzji zwolnienia go w trybie dyscyplinarnym.

Problemy Piotra rozpoczęły się, gdy Łukasz J. stał się jego szefem na jesieni 2012 r. Jak pisze pracownik: "rozpoczynają się moje problemy w pracy, zdrowotne a przez to i osobiste generalnie szkoda gadać, płakać się chce... Wraz z tą ekipą przychodzą nowi RM bez doświadczenia i kwalifikacji. Mając ten sam zakres obowiązków dowiedziałęm się iż zarabiam DWA RAZY MNIEJ niż oni. Dodatkowo mój nowy szef dopuszczał się wobec mnie czynności które również - tak jak nierówne traktowanie - przyczyniły się bezpośrednio do obniżenia oceny mojej wartości, godności - w rezultacie depresja."

Marta przez 1,5 roku pracowała w mieszanym zespole. W listopadzie 2012 zostala zdegradowana i wprowadzona do zespołu, gdzie była jedyną kobietą w zespole. Marta pozwała Bank Handlowy o odszkodowanie za molestowanie seksualne, mobbing i dyskryminację.

Sprawy Dawida i Piotra odbędą się tego samego dnia, 16 października 2014 r. w sądzie w Warszawie. Proces Marty odbędzie się na początku lutego 2015 r. (Imiona zostały zmienione na prośbę pracowników). W najbliższym czasie ukaże się pełniejszy artykuł dotyczący powyższych spraw.

Subskrybuj zawartość