Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Podwyżki/Nie Kasuj!
Image: 
100mln2.png

15 lutego na wrocławskim Rynku odbył się protest przeciwko podwyżce cen biletów, które np. w przypadku biletów jednorazowych wzrosną aż o 25 proc. Protest został zorganizowany przez wrocławską sekcję Związku Syndykalistów Polski oraz Akcję Lokatorską i zgromadził kilkadziesiąt osób.

Przedstawiciele ZSP przypomnieli, że protestowali już w 2008 roku przeciwko ówczesnej podwyżce. Radni wówczas argumentowali, że muszą podnieść żeby podnieść jakość komunikacji zbiorowej w mieście. Od tego czasu, jak informują niezależni eksperci, jakość transportu miejskiego spadła, a nie wzrosła. Likwidowane są linie, częstotliwość kursowania spada. Teraz w kontekście kolejnej, jeszcze większej podwyżki, wrocławianie zastanawiają się, czy nie będzie to oznaczać jeszcze większej degradacji komunikacji zbiorowej. Podkreślano, że nie ma pieniędzy na usługi publiczne, ale na luksusowy stadion i fontanny zawsze się znajdą.

Image: 
kanar.png

13 sierpnia w Warszawie miał miejsce happening przeciwko podwyżkom cen biletów, zorganizowany przez ZSP. Zamiast tylko mówić o solidarności pasażerów, tym razem zaprezentowano to w praktyce. Podczas happeningu zaprezentowano kilka prostych metod utrudniania pracy kanarów, które mogą pozwolić pasażerom na gapę umknąć kontroli. Happening był całkowicie zaimprowizowany, a niektórzy aktorzy dowiedzieli się o tym, że mają grać już na miejscu.

Wśród innych działań podejmowanych w ramach kampanii, uruchomiona zostanie tzw. "kasa gapowicza" - ubezpieczalnia od kar za jazdę bez biletu. Rozpoczęcie działania kasy planowane jest wraz z wejściem w życie podwyżek cen biletów.

Czy masz ciekawy sposób uniknięcia kanara? Nagraj wideo i wyślij to do nas! Na stronie niekasuj.org będziemy opublikować wideo, wysłano do nas. Pierwsze już tam jest... pewnie możesz robić lepsze!

www.niekasuj.org

Image: 
protest13sierpnia.png
Image: 
jcrop_zspmetro5.png

W sobotę, Związek Syndykalistów Polski zorganizował kolejny protest przeciwko podwyżkom na placyku przed Metro Centrum w Warszawie. Z powodu ulewy, po chwili protestujący przenieśli się do przejścia podziemnego. Tym razem, pikietujący nie zbierali podpisów pod petycjami o referendum, gdyż władze miasta postanowiły zignorować głos społeczeństwa i nie zamierzają zorganizować referendum w sprawie podwyżek, pomimo zebrania przez różne organizacje 151 tys. podpisów.

Dlatego ZSP wezwało przechodniów udających się do metra do bojkotu nowych cen komunikacji miejskiej jeżdżąc bez biletu, uczestnicząc w tzw. "kasie gapowicza", ostrzegając współpasażerów przed kontrolerami i solidaryzując się z tymi, którzy nie mają biletów przez jak najdłuższe wyciąganie biletów podczas kontroli.

Image: 
protestdoscpodwyzek.png

ZSP zaprasza wszystkich na kolejny protest przeciwko antyspołecznej polityce rządu.

W sobotę 6 sierpnia o godz. 17:00 na Metro Centrum odbędzie siękolejny protest przeciwko podwyżkom! Przyjdź a garnkami!

Podczas gdy wszystko drożeje, pensje większości pracowników pozostają na takim samym poziomie. Nie możemy dalej pozostać bierni i akceptować polityki, która działa w interesie wąskich elit, kosztem większości społeczeństwa! Musimy działać!

Mówimy dość podwyżek!

Wyślij protest do władz miasta:
www.podwyzki.zsp.net.pl

Polecamy także stronę NIEKASUJ:
www.niekasuj.org

Image: 
stoppodnie.png

Pomimo negatywnego nastawienia opinii publicznej, ceny biletów w warszawskiej komunikacji miejskiej zostały podniesione. Po podwyżkach, bilety w Warszawie będą wyższe niż w Monaco, Madrycie, Atenach, czy w Rzymie. Wielu ludzi nie będzie miało innego wyjścia, niż jeździć nie płacąc.

Promujemy ideę społecznej komunikacji miejskiej, dostępnej dla wszystkich. W sobotę 30 lipca o godz. 20:00 na pl. Bankowym (przed barem Starbucks) zaczynamy Noc Swobodnego Jeźdźca!

Więcej na ten temat na: www.niekasuj.org

Image: 
kontrolmet.png

W dniu 1 lipca, odbyła się pikieta informacyjna Związku Sydnykalistów Polski i Komitetu Obrony Lokatorów przeciwko podwyżkom cen biletów komunikacji miejskiej (70%), opłat za żłobki (ok. 600%) i innych opłat. Podkreślono, że podwyżki mają miejsce w kontekście innych podwyżek, bardzo dotkliwych dla niezamożnych mieszkańców Warszawy. Chodzi o podwyżki czynszów komunalnych, podwyżki opłat za gaz i elektryczność i spodziewanych podwyżek centralnego ogrzewania, związanych z nadchodzącą prywatyzacją Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC).

Image: 
podwyz2.png

Dzisiaj odbyła się akcja protestacyjna / informacyjna ZSP przeciwko podwyżkom cen komunikacji miejskiej, żłobków oraz wody i ścieków. Rada Miasta Warszawy przegłosowała podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej o 70%, opłat za żłobki o ok. 600%, opłat za wodę i ścieki o 30%. Do tego dochodzą ewentualne podwyżki cen i strata dochodów dla miasta związane z prywatyzacją Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC)

Podczas akcji informacyjnej rozdano setki ulotek wzywających ludzi do aktywnego udziału w protestach i innych formach działań. W dniu1 lipca odbędzie się kolejny protest pod Metro Centrum.

ZSP stworzyło stronę kampanii przeciw podwyżkom, z której możesz wysłać protest do Prezydenta miasta oraz do przewodniczącej Rady Warszawy i klubu PO. Skorzystaj z formularza dostępnego na stronie: http://podwyzki.zsp.net.pl

Image: 
plakat1sm.png

Spacer przeciw podwyżkom. Sobota 25 czerwca o godz. 14:00. Zbiórka CH Wileńska.

Protest 1 lipca godz. 18:00 pod Metro Centrum.

Inne protesty są zaplanowane na lipiec - sierpień.

Wyślij protest!

www.podwyzki.zsp.net.pl

Aktywiści niekasuj.pl pojawili się w czwartek przed urzędem prezydenta znajdującym się we wrocławskim Ratuszu. Przyszli, aby dostarczyć zaproszenie na organizowaną przez nich debatę ws. stanu komunikacji miejskiej oraz możliwości wprowadzenia nieodpłatnego transportu zbiorowego. Debata ma się odbyć w październiku na Uniwersytecie Wrocławskim.

Okazało się jednak, że prezydent nie lubi obywateli w swoim biurze i wysłał staż miejską i policję, aby uniemożliwiła aktywistom wejście do ratusza i przekazanie zaproszenia na debatę. Strażnicy miejscy zachowywali się arogancko i nie chcieli przedstawić powodu, dlaczego nie wpuszczają mieszkańców Wrocławia do ratusza. Po kilkuminutowej dyskusji, gdy już strażnikom skończyły się argumenty, aktywiści weszli do budynku i przekazali zaproszenie sekretarce, otoczeni wciąż przez strażników miejskich

Poniżej kilka zdjęć z zajścia.

 

Subskrybuj zawartość