Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Wrocław: Demonstracja poparcia dla greckiej rewolty
Tagged:

We Wrocławiu odbyła się 14.12.2008 spontaniczna demonstracja poparcia dla wydarzeń trwających obecnie w Grecji zorganizowana ad hoc przez lokalne środowisko anarchistyczne. Obecni byli także członkowie miejscowej sekcji Związku Syndykalistów Polski. Na wrocławskim rynku zebrało się ok. 70 osób. Zgromadzeni zapalali znicze pod portretem zamordowanego Alexandrosa.

Jedna ze zgromadzonych osób przedstawiła przyczyny protestu - brutalność policji i państwa, manipulacje medialne oraz niesprawiedliwość systemu kapitalistycznego. - Są ludzie, dla których święte prawo własności i bożek zwany pieniądzem, są ważniejsze niż ludzkie życie i cierpienie. Ludzie tacy, zazwyczaj zasiadający na stołkach, niejednokrotnie są wielcy intelektualnie, lecz moralnie są karłami. Rewolta jaka ma miejsce obecnie w Grecji, jest rewoltą przeciwko systemowi, który faworyzuje i pomaga wybić się takim właśnie moralnym karłom – tym, dla których zysk i pieniądz są ważniejsze niż ludzkie życie. - podkreślił aktywista.

Następnie uczestnik Związku Syndykalistów Polski zarysował tło ekonomiczne, która doprowadziło do wybuchu społecznego w Grecji. Podkreślił także fakt, że Grecja, jest być może obecnie najsłabszym ogniwem UE, ale kryzys ekonomiczny, który niszczy Grecję ma wymiar globalny i zaczyna mieć wpływ także na sytuację w Polsce. - Wkrótce na samym tylko Dolnym Śląsku zwolnione zostaną dziesiątki tysięcy pracowników. Tymczasem podobnie jak w Grecji, rząd myśli tylko jak ratować banki i korporacje, zwykłych ludzi zostawiając samym sobie z pętlą kredytową u szyi. Powstaje pytanie - czy polscy pracownicy i uczniowie poddadzą się pokornie, po raz kolejny zegną karki, czy wezmą raczej przykład z Greków, którzy zakwestionowali na ulicach swoich miast cały obecny system polityczno-gospodarczy. Grecy już wiedzą, że ze słabym społeczeństwem nikt się nie liczy.