Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Solidarnie z rezydentami
Image: 
prurm.png

Związek Syndykalistów Polski w Warszawie wyraża swoje wsparcie dla postulatów Porozumienia Rezydentów i potępia nagonkę przeciw protestującym.

Od lat krytykujemy niski poziom finansowania służby zdrowia. Nakłady wyrażone jako procent PKB są o wiele mniejsze niż europejska średnia – Polska znajduje się wśród krajów wydających na służbę zdrowia najmniej, razem z Rumunią. Funkcjonowanie służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia, choć dość duża część naszego wynagrodzenia jest przeznaczana na ten cel.
Wielu pracowników służby zdrowia nie zarabia tyle, ile powinno. Dlatego nasze związki w szpitalach od lat postulują podwyższenie wynagrodzenia różnych kategorii pracowników – od pielęgniarek do sprzątaczek, od salowych do fizjoterapeutów. Solidaryzujemy się z różnymi grupami zawodowymi dążąc do naszego wspólnego celu: powiększenia nakładów na służbę zdrowia i poprawy warunków pracy, w tym zapewnienia godnej płacy dla wszystkich kategorii pracowników służby zdrowia.

Chcemy także wyrazić nasze obrzydzenie w związku z ostatnią nagonką medialną na protestujących rezydentów. Uważamy, że jest to działanie antypracownicze mające na celu odwrócenie uwagi od istnienia realnych problemów w sektorze publicznym. Problemy pracowników różnych sfer – od pocztowców do lekarzy rezydentów – są związane z niską oceną wartości pracy w tych zawodach i brakiem woli politycznej, aby budżet zaplanować tak, aby umożliwiał poważny wzrost wynagrodzeń.

Na koniec chcemy wyrazić opinię, że choć wspieramy akcję rezydentów, uważamy, że strajk głodowy jest czymś, co szkodzi zdrowiu głodujących. Raczej należałoby uderzyć w system, który nam proponuje głodowe pensje. Dlatego jesteśmy za zaostrzeniem wszystkich protestów pracowników sfery publicznej i zjednoczeniem ich sił. Tylko poprzez zdecydowane akcje możemy osiągnąć nasze cele.

Związek Syndykalistów Polski – Związek Wielobranżowy Warszawa