Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Pracownicy kontra Impel
Tagged:  •  
Image: 
impel_wo.jpg

Jutro w sądzie w Warszawie odbędzie się sprawa przeciw firmie Impel. Czy właściciele sprzedali jedną z należących do nich firm, aby uniknąć roszczeń pracowników?

Jutro pracownicy, którzy pracowali przy sprzątaniu samolotów LOTu będą walczyć w sądzie. Dążą do tego, by sąd orzekł, czy Impel działał w złej wierze sprzedając firmę Impel Airport Services, która została sądownie uznana za ich pracodawcę.

Wszystko zaczęło od tego, że Impel Cleaning dostał kontrakt na sprzątanie samolotów. Praca ta wykonała wcześniej Lot Grounds Services. Pracownicy zostali przekazane do Impel Cleaning. Potem do firmy Impel Airport Services.

Nieco później, kontrakt na sprzątanie samolotów przejął nowo-powstałą spółka, Lot Services. Impel Airport Services przekazał pracownikom, aby stawili się do pracy w Lot Services, ale ta spółka oznajmiła, że nie przyjmie tych pracowników. Firma Impel Airport Services twierdziła, że Lot Services ma obowiązek ich przyjąć i że IAS nie jest ich pracodawcą. Pracownicy nie dostali żadnego wypowiedzenia.

Dwie grupy pracowników poszły do sądu, aby ustalić kto jest pracodawcą. W pierwszej sprawie, sąd uznał za pracodawcę firmę Impel Airport Services.

Impel utworzył nową spółkę – Impel Airport Partner. To oni teraz mają kontrakty, sprzęt, aktywa, pracowników... a spółka Impel Airport Services została „sprzedana”. Teraz nazywa się SEISO – ma ten sam numer KRS jak Impel Airport Services. Co ciekawe, firma Impel Airport Services wcześniej figurowała jako SEISO.
Podczas rozpraw drugiej grupy pracowników, właściciel SEISO pojawił się i powiedział, że jeśli sąd uzna Impel Airport Services jako pracodawcę, ogłosi upadłość. I tak właśnie się stało.

Firma Impel korzysta z takich sposobów, aby uniknąć odpowiedzialności wobec pracowników i zwiększyć swoje zyski. Jak się okazuje, z takich manewrów korzystają nie po raz pierwszy.

Solidarni przeciw wyzyskowi!