Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Francja: Byli pracownicy fabryki popcornu staną przed sądem za ujawnienie szkodliwych warunków pracy
Tagged:
Image: 
natais.jpg

W czwartek 13 grudnia, byli pracownicy wytwórni popcornu Natais we francuskim Bézéril mają być sądzeni za rzekome „zniesławienie” swojego byłego pracodawcy. Chodzi o to, że na swoim blogu, pracownicy pisali o narażeniu na działanie diacetylu. Ta substancja chemiczna może powodować bardzo poważne schorzenia płuc, znane pod nazwą „popcornowe płuco” i inne choroby dróg oddechowych. Diacetyl jest składnikiem sztucznego składnika o smaku masła, używanego do produkcji popcornu do mikrofalówki. Choroby powodowane przez tą substancję mogą być śmiertelne.

Pracownicy w fabryce popcornu Natais nie otrzymują nawet masek ochronnych, by chronić się przed oparami i muszą pracować w skrajnie wysokiej temperaturze. Około 80% pracowników fabryki to pracownicy tymczasowi. Niekiedy są zmuszani do pracy w niedzielę, a płaca jest bardzo słaba. Pracownicy postanowili nawet zastrajkować i wywalczyli premię roczną. Jednak związek zawodowy działający w zakładzie odwołał strajk. Pomimo to, niektórzy pracownicy walczyli nadal. Przeciwko dwóm ze strajkujących firma wytoczyła proces.

Solidaryzując się z pracownikami, Związek Syndykalistów Polski wysłał następujący list protestacyjny do kierownictwa firmy:

Uważamy za haniebny fakt, że pracownicy firmy są narażeni na działanie bardzo niebezpiecznych substancji, takich jak diacetyl, nie mając żadnej ochrony. Pracownicy są również pozbawieni pewności zatrudnienia i poddani zostali represjom sądowym.

Domagamy się, by firma Natais zaprzestała działań odwetowych wobec pracowników, którzy walczą o swoje prawa, o zdrowie i godne warunki pracy, oraz by przestrzegane były przepisy BHP oraz by miały zastosowanie ustalenia z porozumień zbiorowych.

Musimy bronić tych, którzy otwarcie mówią o swoich warunkach pracy, gdy ich prawa są w coraz większym stopniu deptane przez szefów oraz ich służących w administracji i sądach.

http://zsp.net.pl/natais