Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Dość wyzysku za publiczne pieniądze!
Tagged:  •  
Image: 
dosc-wyzysku.png

Protest pod Centrum Nauki Kopernik, sobota 16 maja o godz. 20:15

W sobotę 16 maja, protestujemy pod Centrum Nauki Kopernik podczas Nocy Muzeów. W Centrum Nauki Kopernik, niektórzy pracownicy są zmuszani do pracy na umowach śmieciowych i zarabiają o wiele poniżej minimalnej pensji krajowej. Centrum korzysta z usług agencji ochrony Ekotrade. Agencja ta zasłynęła tym, że nie płaci pracownikom na czas, proponuje stawki mniejsze niż płaca minimalna. Zdarza się, że w umowach brakuje informacji o stawkach. Na tym samym obiekcie, pracownicy mogą zarabiać inne stawki wykonując tą samą pracę. Gdy stawka nie figuruje w głównej umowie, czasem podawana jest jedna suma ryczałtowa w drugiej fikcyjnej umowie.

Wiele instytucji miejskich i państwowych – administracja publiczna, ministerstwa, instytucje kulturalne, itd. - stara się unikać odpowiedzialności za pracowników, zlecając ich pracę zewnętrznym agencjom. Warunki pracy takich pracowników stają się bardzo niepewne, nie spełniają norm prawnych i nie gwarantują nawet minimalnego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach, pracownicy instytucji publicznych zarabiali tylko 3,5 złotych na godzinę... i w ogóle nie otrzymali nawet tak nędznych wypłat! Oszczędności uzyskane w ten sposób przez instytucje publiczne są dość niewielkie, bo pośrednik zgarnia wysoką marżę, nie oferując pracownikom prawie nic w zamian. A my wszyscy jako społeczeństwo sporo płacimy za skutki takiej polityki, bo nie da się żyć za pensję mniejszą od minimalnej.

Związek Syndykalistów Polski uważa istnienie pensji niższych niż minimalne za skandal. Korzystanie przez instytucje publiczne z firm, które nie wypłacają wynagrodzeń na czas lub w ogóle jest niedopuszczalne. Domagamy się, by instytucje publiczne korzystały jedynie z takich firm, które płacą przynajmniej pensję minimalną i stosują normalne umowy o pracę.

Zapraszamy pracowników Ekotrade i innych agencji do działania z nami!