Pracujesz na umowie śmieciowej? Możemy pomóc!

Warszawa: Pikieta pod sklepem H&M
Tagged:  •  
Image: 
hmsmall.png

Dziś w Warszawie odbyła się pikieta solidarnościowa pod sklepem H&M w centrum. Protest był związany z dwoma przypadkami łamania praw pracowniczych - jeden z Bangladeszu a druga z Hiszpanii. Związkowcy z Bangladeszu domagają się odszkodowania dla ofiar pożaru w fabryce produkującej odzież dla H&M. Związkowcy z hiszpańskiej CNT natomiast domagają się przywrócenia do pracy jednego pracownika, który został wymuszona podpisać swoją rezygnację pomimo jego woli.

Zostaliśmy poinformowani, że ok. półtora godzina po naszej pikiecie, kierownictwo H&M kontaktował się z CNT Madryt i zaoferował odszkodowanie dla pracownika. CNT już prowadził kilka pikiet w Hiszpanii i wczoraj wezwali innych do prowadzenia pikiety w innych krajach.

Ulotka:

Protestujemy dziś przed H&M w związku z dwoma przypadkami łamania praw pracowniczych.

W Bangladeszu, Krajowa Federacja Pracowników Przemyslu Odzieżowego walczy o odszkodowania dla rodzin 22 pracowników, którzy zginęli 25 lutego w tragicznym pożarze w fabryce Garib, która produkuje swetry dla H&M.

Związkowcy przypominają o okolicznościach pożaru: pracownicy nie mogli uciec, bo byli zamknięci w fabryce. W fabryce wykryto wiele naruszeń zasad BHP. Domagamy się, by korporacje takie, jak H&M, zapewniły bezpieczne warunki pracy przy wytwarzaniu odzieży tych marek.

Protesty w tej sprawie można wysłać przez stronę internetowa międzynarodowej kampanii "Clean Clothes":

http://www.cleanclothes.org/urgent-actions/garib-fire-survivors-call-for...

Innym przypadkiem jest sprawa Diego, jednego z pracowników sklepu H&M w Madrycie. Diego został zamknięty w biurze sklepu i zmuszony do podpisania listu z rezygnacją z pracy. Ze strachu podpisał list. Już później dowiedział się, że podpisując list, stracił prawo do odprawy i zasiłku.

Nie możemy tolerować takiego zachowania wobec pracowników! Hiszpański związek CNT domaga się przywrócenia Diego do pracy, gdyż jego rezygnacja została wymuszona przemocą.

H&M – zacznij lepiej traktować swoich pracowników!
Dość lekceważenia ludzi!

Związek Syndykalistów Polski - Warszawa